Palackého 191 a 211, 537 01 Chrudim III Česká republika

Tel: +420 722 094 191

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Google+ Icon

Přípravy k vyšetření

Skiagrafická vyšetření vč. zubního RTG

Bez přípravy k vyšetření (s výjimkou vylučovací urografie).

Na pokyn radiologické asistentky je nezbytně nutno sejmout po dobu vyšetření odnímatelné kovové předměty (náušnice, řetízky, vlasové spony, hodinky apod.).

Rtg vyšetření neovlivňuje činnost kardiostimulátoru, překážkou rtg vyšetření nejsou ani kovové kloubní náhrady nebo obecně kovové implantáty.

Ultrazvuková vyšetření

Nedostatečná příprava často snižuje výtěžnost vyšetření, někdy si může vynutit až nutnost jeho opakování.

Věnujte tedy prosím pozornost těmto pokynům:

 

Játra a žlučník, slinivka břišní, střevní kličky

Nalačno alespoň 6 hod před vyšetřením. Během doby lačnění je možno normálně pít nešumivou vodu nebo čaj bez cukru. Vzhledem k možnosti současného posouzení močového měchýře doporučujeme cca 2 hod před vyšetřením nemočit.

V případě indikace k detailnímu posouzení pankreatu (slinivky břišní), střevních kliček (střevní záněty neakutního typu u v okolí ileocekálního přechodu, apod.), je vhodné zařazení bezezbytkové nenadýmavé přípravy 1 - 2 dny před vyšetřením - tj. vynechat nadýmavá jídla, zejména luštěniny (fazole, hrášek), ovoce (syrové nebo se slupkou), zeleninu (především syrovou), houby, celozrnné potraviny, tuky, tučné (nedietní) maso. U pacientů se zácpou je vhodné po poradě s ošetřujícím lékařem užít šetrné laxantivum.

Akutní vyšetření střevních kliček (vyšetření na akutní zánět apendixu, invaginaci, divertikulitidu) se provádějí bez předchozí přípravy.

Ledviny, močový měchýř, orgány malé pánve

K vyšetření je nutná dostatečná náplň měchýře s pocitem "plného měchýře". Proto je nutné před určenou dobou během 2-3 hod vypít cca 1 litr tekutin a před vyšetřením nemočit.

Doporučujeme si předem odzkoušet v domácích podmínkách individuální časovou toleranci potřebné náplně měchýře a podle toho přizpůsobit dobu příjmu potřebného množství tekutiny.

Měkké tkáně, cévy

Pro všechna vyšetření v oblasti krku (zvl. utrazvuk štítné žlázy a krkavic) je nutno předem sejmout všechny kovové řetízky, jejich snímání během vyšetření je velmi častým důvodem zdržení.

Jinak tato vyšetření nevyžadují speciální přípravu.

Přípravy: kojenci a batolata

Kojenci

Obvykle postačuje vynechání jedné stravy (pití), delší lačnění je kontraindikováno!

K vyšetření na tzv. jícnový reflux (GER) a na hypertrofickou pylorostenózu (HPS) je nutné s sebou přinést dávku pití - obvykle čaj.

Starší batolata

Dobu lačnění konzultujte s odesílajícím dětským lékařem, obvykle postačuje krátká doba lačnění před vyšetřením, bez omezování pití.

Doporučení

Rodiče malých dětí by měli v domácím prostředí vyšetření předem "nacvičit" formou hry tak, aby dítě s metodou provedení vyšetření bylo předem seznámeno a zbytečně se jej neobávalo. Lze je samozřejmě přiblížit i jinak, v závislosti na věku dítěte i úvaze rodičů.

S velmi malými dětmi doporučujeme rovněž doprovod obou rodičů rodičů (nebo jiného dítěti známého dospělého člena rodiny), aby s jejich spoluprací bylo dosaženo dostatečného zklidnění a případně i potřebného znehybnění při vyšetření.

Křik a výraznější neklid mohou znemožnit provedení vyšetření v potřebné kvalitě!